להיות אמא זאת היכולת להכיל, לקבל ולאהוב כל יצור חי באשר הוא, על אף ולמרות – זאת ההגדרה שלי לרגש הנשי הזה שבורכנו בו.
החלטת שהגיע הזמן לנסות ולהרות? ברוכה הבאה לפרוייקט של חייך, ולאחת התקופות המאתגרות שתחווי. המילה "חוויה" על שלל הטיותיה תופיע כאן הרבה.

תהליך הכנה להריון:

לו"ז:
ראשית(!!) קחי בחשבון שעד שאת מגיעה תכלס להזרעה הראשונה יכולים לעבור להם בכיף שלושה עד ששה חודשים. וזכרי שהטיפולים מסובסדים עד גיל 45. אבל אל תחכי עד אז, תתחילי עכשיו!

אחר כך, בחרי את הרופאות שילוו אותך בתהליך, גינקולוגית ורופאת משפחה, שאת סומכת עליהן:
• גינקולוגית – מן הסתם – די ברור.
• רופאת משפחה – יכולה להפנות לבדיקות ראשוניות, לחדש מרשמים, לייעץ בעניינים נוספים בזמן התהליך, כגון האם לקחת חיסון נגד      שפעת, אם חלילה יש צורך באנטיביוטיקה – מה מתאים? ובכלל, רופאי משפחה יותר זמינים, במיוחד לדברים השגרתיים.
התייעצי לגבי כל תרופה בזמן הטיפולים, אפילו הכי בנאלית.

חשוב להכיר
מרכז טרטולוגי – יעוץ בנטילת תרופות בזמן טיפולי פוריות והריון.
מהי טרטולוגיה
נעזרתי במרכז הארצי של משרד הבריאות:
יעוץ טלפוני ניתן בימים ראשון – חמישי, בשעות 9:00-15:00 .
טלפון: 02-5082825 פקס 02-6474822
ישנם מרכזים נוספים בבתי חולים ובמרכזים רפואיים – לשיקולך.

בדיקות מקדימות:
אחרי שבחרת את המוכשרות ביותר בתחום, תתחילי בסבב של בדיקות מקדימות. עברי עם הגינקולוגית על כל הבדיקות שעלייך לעבור, ובקשי ממנה להיות מדוייקת כמה שאפשר. שאלי אם יש בדיקות שנשים מבצעות למרות שהיא חושבת שאינן נחוצות – אולי יתחשק לך להיות ממש ממש ממש יסודית? למה למנוע ממך מידע?

1. בדיקות דם:
• בדיקות דם כלליות ותמונת מצב הורמונלית (רופאת משפחה יכולה לתת הפניה).
• סקירה גנטית – חשוב מאוד. מונע בעיות בעתיד. גם לבדיקות אלה רופאת משפחה יכולה לתת הפניה. מצאתי שאלה שכלולות בסל הבריאות ומוצעות ע"י קופות החולים מספיקות לי, אבל כמובן שיש מרכזים רפואיים פרטיים שמבצעים סקירות מקיפות יותר – לבחירתך.
שימי לב שלכל קופ"ח יש את ההנחיות שלה בנושא. למשל, ב"מכבי" אמרו לי שבהרצליה, בעיר מגוריי, יש אחות מוסמכת אחת שאחראית על הנושא ויש לתאם תור. מסתבר שפשוט יש להגיע בימים שהיא נמצאת בהם. ככלל, לדעתי, תמיד נוח יותר כשיש תור קבוע לדברים מסויימים.להלן מידע מטעם משרד הבריאות, אתר "כל זכות" (שווה להכיר ולקרוא על טיפולי פוריות) וגם קישורים לעמודי קופ"ח ולמרכזים רפואיים נוספים בנושא.
מידע כללי של משרד הבריאות
רשימת מכונים גנטיים באתר משרד הבריאות
אתר "כל זכות" – בדיקות גנטיות
קופות חולים:
מכבי
כללית
מאוחדת
לאומית
2. פאפסמיר: אני יודעת שזה נשמע כמו קללה עסיסית ביידיש, אבל זאת בדיקה שחשוב לבצעה פעם בשנה.
3. בדיקת שד: יש לפנות לכירורגית שד לבדיקה ידנית ובנוסף לקבל הפניה לאולטרסאונד וממוגרפיה – צריך להסביר למה?
למי שלא עברה ממוגרפיה – זאת בדיקה לא נוחה ולא נעימה. את עומדת עם חלק עליון חשוף, וטכנאית מועכת לך את השד בתוך מכשיר גדול, ותלוי בזמן בחודש…זה נע בין אאוצ' קליל לבין "אני רואה כוכבים"… אני מתה לשים את המה-שמו של זה שהמציא את מכשיר העינויים הזה בתוך המכשיר. כן, רק גבר יכול להמציא כזה מכשיר. את זה ועקב סיכה 12 ס"מ.
4. צילום רחם: בד"כ מפנים לבדיקה אם לא נקלטת שלוש פעמים ברציפות, כדי לשלול בעיות פריון ספיציפיות.
לא עברתי אותה, בגלל שנקלטתי מיד בהתחלה (סיפור בהמשך), לכן, אין לי תובנות מיוחדות לגביה. שמעתי שהיא לא כיפית במיוחד. מוזמנות לשתף.

בחירת בנק זרע:
בד בבד עם הבדיקות, צריך להחליט על בנק זרע ולהזמין מנות. זכרי שאת צריכה להזמין מראש את המנות לפני שאת מתחילה את הטיפול ההורמונלי. ישנן אפשרויות רבות בארץ. כשאת בוחרת את הרופאה המטפלת או את הבי"ח שאיתו תעבדי, תבררי קודם עם איזה בנקים הם עובדים. יש רופאים ובתי חולים שמחייבים להזמין מהבנקים שהם עובדים איתם, ויש גמישים יותר שמאפשרים להביא את התרומה מכל בנק שתבחרי.

נקודה נוספת ומאוד חשובה היא הכסף (!). בנקים מחו"ל יקרים פי שלושה ואפילו פי עשרה מהבנקים הישראליים. זה לא אומר שהישראליים לא טובים, הם פשוט לא צריכים להשקיע משאבים כמו שמשקיעים ביבוא מחו"ל – אישורי משרד הבריאות, הוצאות אדירות על שינוע רפואי, יבוא ועוד.

אם את מזמינה מבנקים מחו"ל, ימליצו לך להזמין חמש עד שש מנות ביחד, של אותו תורם, כי זה מוריד עלויות. ועדיין מדובר על הוצאה של 20,000 עד 30,000 ש"ח. זה בסדר, לא להיבהל מכמות המנות, לכי על זה, כמובן אם יש לך אפשרות לממן את זה. אבל (!) תוודאי שאת יכולה להוציא את המנות למקום אחר, אם תחליטי להחליף רופא או בי"ח. אישית, העדפתי להזמין שלוש מנות בכל פעם. אמנם זה לא שווה כלכלית, אבל העדפתי את הגמישות.

מבנקים ישראליים אפשר להזמין מנה אחת בכל פעם.

ישנם שני סוגים עיקריים של מנות זרע:
ICI – המנה לא עוברת השבחה לפני טיפול, ולכן דורשת הכנה במעבדה לאחר שהופשרה. יותר מקובל לעשות כך עם מנות ישראליות.
IUI – מנות שעברו השבחה ומוכנות לפעולה ברגע שהופשרו. כך נוהגים במרבית הבנקים בחו"ל.
השבחה, במילים פשוטות, היא שטיפת הזרע מנוזל הזרע ואיסוף הזרעים החזקים ביותר לאחר תהליך נוסף.
יש שגורסים שצריך מנות ICI לטיפולי הפריה (IVF) , כי איכות הזרע לא נפגעת. מנסיוני, בתהליכים שעברתי, גם הזרעות וגם הפריות, רכשתי IUI, ואף אחד לא הזדעק. בסופו של דבר, ההבדל הוא המחיר,ICI יותר זולה, כי לא עברה שום השבחה.

*הלוואי שתיקלטי בטיפול הראשון ואת השאר תשמרי בהקפאה עד לילד הבא. אינשאללה.*

עבדתי עם שלושה בנקים במהלך טיפוליי:
התחלתי בהזרעות ב"אסף הרופא", שעובדים עם בנקים מחו"ל. הצוות מקסים, והתהליך אצלם ממש נעים ומקצועי. הבעיה היא, שזה בי"ח לימודי ולפעמים המזריעים הם מתלמדים, ואת לא יודעת עד לרגע שהדלת לחדר הטיפולים נפתחת, אם קיבלת רופא מומחה או מתלמד. לי זה הפריע מאוד. דבר נוסף היה, שהיתה הרגשה שאת חלק מ"סרט נע" וזה צרם לי. שוב, הרגשה אישית שלי.

אחרי שלוש הזרעות ב"אסף הרופא", הגעתי למסקנה שאני מאוד רוצה שהרופאה שמטפלת בי תוכל לבצע את ההזרעה בעצמה, אז עברתי ל"קריובנק" שמשרדם בארץ ברמה"ש, ואח"כ לבנק הישראלי של "מדיקל סנטר הרצליה", שבדיעבד, אם הייתי מכירה אותו לפני “קריובנק”, הייתי מעדיפה לעבוד איתו מלכתחילה, כי הוא גם מאוד איכותי וגם מאוד זול. “קריובנק” י ק ר י ם!

אני רוצה לציין לטובה את שלושת המקומות. בשלושתם קיבלתי שירות יוצא מן הכלל, אוזן קשבת, תמיכה ועזרה בכל שלב. תמצאי שבמקומות האלה מאוד מבינים אותך. כן, את לקוחה משלמת ושווה הרבה כסף, אבל עדיין, לפגוש אנושיות כזאת ב"סרט הנע" הזה, חיממה לי את הלב ונתנה הרגשה בטוחה ונעימה, כזאת שאת בין חברות שמבינות אותך.