כאילו לא די בכך שמשהו, שאמור להיות טבעי וזורם, הופך לסאגה ארוכה ומייגעת ולעיתים מתסכלת, הרי שבתהליך הרבה פעמים נשים מוצאות עצמן עולות במשקל, תופעת לוואי שסתם מטרידה ולא תורמת למצב-רוח ולמראה המצודד.

בכל אשמים ההורמונים? אולי, באופן עקיף, אבל ההצדקה הזאת לא תעזור לנו להיכנס לג'ינס ולהרגיש טוב עם מי שניבטת מולנו במראה.

הורמונים יכולים להגביר את רמת האינסולין בדם ואיתו מגיע הרצון לאכול (עדיפות לפחמימות וסוכרים כמובן.) זה לא פייר אבל זאת בעיה שאפשר לפתור אותה.

ראשית חוכמה לכתוב יומן אכילה. לא לפספס ולא להשמיט כל דבר שנכנס לנו לפה. (זה תרגיל טוב גם למי שרוצה לנהל את כספיה בתבונה…). היומן הזה הופך למראה (למי שבטוחה שהיא משמינה רק מהעצבים), שמעידה על כך שכל היום אנחנו לא מפסיקות לנשנש. התעוד עוצר את האכילה הלא מודעת ומרסן אותה.

דבר שני הוא לאכול ארוחות קטנות כל שעתיים – שלוש. ארוחה קטנה שמתעכלת בקלות מפנה אנרגיות חשובות לגוף, כמו למשל אנרגיה לפרק שומנים.

דבר שלישי הוא לווסת את רמת הסוכר בדם וככה להוריד את האינסולין המשתולל. זה האחרון רעב לפחממות ולסוכרים והכלל "מרעיבהו שבע" תקף לגביו. פשוט להמנע כמה ימים ממתוק ובצקים למיניהם והוא מאבד עניין ולא שוטף את הגוף בתאווה לעוד.

דבר רביעי יהיה לאכול הרבה ירקות, שמלבד היותם בריאים לכולם, הרי שהם משביעים והערך הגליקמי שלהם נמוך וכך גם הקלוריות. ירקות טריים, בגריל, מוקפצים, מבושלים או מכובסים במרק – הכל טוב והרבה.
ישנם ירקות שגורמים לקושי בעיכול (תלוי במצב הבריאות, בתרופות שנוטלים, ברגישויות וכו'). אם קיימת אי-נוחות ונפיחות שמקורה בגזים, כדאי לוותר על ירקות טריים קשים כגון קולורבי, שומר, כרובית ולבשל אותם או להגריל בתנור.
גם פירות חשובים לנו, אבל אותם כדאי לאכול במשורה, פעם – פעמיים ביום, בשעות קבועות, כדי להרגיל את הגוף לשחרר אינסולין בדיוק במידה ולא בעודף.(למשל בעשר בבוקר ובחמש אחה"צ).

כדאי להעדיף גבינות 5%, דגים ועוף על בשר שמן וקשה יותר לעיכול, ולמי שנמנעת מלאכול בשר ומוצריו, כדאי להתייעץ עם מומחית לתזונה לקבלת תפריט מאוזן בחלבונים, בברזל ובויטמין b12  מהצומח.

ולשתות
הרבה
2.5 ליטר ביום בממוצע

ועוד "קטנה" לפני סיום:
אולי את עייפה, מאוד. זה הגיוני. ואולי את גם חוששת לעשות מאמץ ולסכן את מה שיגעת עליו כ"כ. אבל הליכה מרעננת, כחצי שעה ביום, תחזק אותך, תחטב, ובעיקר תשמור על גופך גמיש ונכון למה שעתיד לבוא. נדירים המקרים בהם מומלץ לא לעשות הליכות. גם שחייה יכולה להיות פעילות אירובית, גם אופניים, אבל אם לא רכבת על סוסים עד היום זה בטח לא הזמן להתחיל.

ו…הכי חשובה היא חשיבה חיובית, גם אם פסחנו היום על כל הסעיפים, הרי שמחר יום חדש.

בהצלחה יקירתי.

0523899002, [email protected]

בוגרת ביה"ס לעבודה סוציאלית של האוניברסיטה העברית.
מוסמכת מטעם אוניברסיטת אדלר בשיקגו לטיפול זוגי ומשפחתי (MA).
מוסמכת מטעם מכון שינוי – המרכז הישראלי לתהליכי שינוי במשפחה, בפרט ובארגון.
בוגרת תכנית להכשרת מטפלים בשיטת טרילותראפיה של ניסים אמון.

ניסיון של 28 שנים מתוכן 20 בקליניקה פרטית בשרון.
מנחת קבוצות הרזייה ותזונה נכונה בשיטת קוזלוב.
מגדלת 3 ילדים, 2 חתולים, כלב אחד ומאהב.
שאיפות לעתיד: לבנות בריכה בגינה.
שאיפות לעתיד 2: לאכול ב"אונמי" בלי לעשות חישוב מראש כמה עולה כל רול.